در این مقاله خواهید خواند

میکرولرنینگ برای کارکنان

۷ دلیل برای این که چرا کارمندان میکرولرنینگ را ترجیح می‌دهند

آیا در نظر دارید از میکرولرنینگ برای آموزش کارکنان خود استفاده کنید؟ پس ما یک خبر عالی برای شما داریم: کارمندان شما آن را دوست دارند! اگر علاقه زیادی به یادگیری خرد ندارید، بفهمید که چرا میکرولرنینگ در بین کارمندان بسیار محبوب است، ممکن است نظر خود را تغییر دهید.

میکرولرنینگ؟ کارمندان شما در دسترس هستند

مفهوم یادگیری خرد یا میکرولرنیگ برای کارکنان بسیار ساده است. فراگیران آموزش‌هایی را در قالب بخش‌های کوچک، معمولاً به‌صورت فیلم، اینفوگرافیک، بازی یا آزمون دریافت می‌کنند. برای تسهیل حفظ محتوا، بسیاری از دوره‌های آموزشی از فلش کارت نیز استفاده می‌کنند.

همه این چیزها خوب و جالب به نظر می‌رسد، اما میکرولرنینگ واقعاً در مورد چیست؟ یادگیری خرد به دلیل کوتاهی زمان و کارایی بالایش شناخته شده است؛ بنابراین، آموزش کارکنان شما نیازی به خارج‌کردن آنها از جریان کاری ندارد. به همین دلیل است که هرروزه تعداد شرکت‌های بیشتری آن را در استراتژی‌های آموزشی خود قرار می‌دهند.

در ادامه ۷ دلیل را برای اینکه چرا کارمندان از شما برای استفاده از یادگیری خرد تشکر می‌کنند، آمده است.

اینفوگرافی میکرولرنینگ برای کارکنان

۱. دوره‌های میکرولرنینگ جذاب‌تر هستند

یادگیری خرد، به طور ناخواسته ویژگی‌های جذابی برای فراگیران دارد. محتوا کوتاه و اغلب کمتر از ۵ دقیقه است، چنین محتوایی باید خیلی بد باشد تا خسته‌کننده شود، مثلاً معلمی که از روی کتاب درسی با صدای بلند می‌خواند.

بااین‌حال، احتمال این اتفاق در یادگیری خرد بسیار پایین است. دوره‌های میکرولرنینگ خلاق و شادی‌آور هستند. آنها ترکیبی از اینفوگرافیک گرفته تا شبیه‌سازی و مطالعات موردی را در محتوای خود ارائه می‌دهند. بعلاوه، به‌سختی می‌توان یک یادگیری خرد فاقد ویدئو پیدا کرد. این ویدئوهای کوتاه بسیار محبوب و مؤثرند، بنابراین بسیاری از دوره‌های آموزشی تنها بر پایهٔ آنها ساخته شده‌اند.

یک نکته کوچک برای ساخت یک دورهٔ غیر قابل امتناع این است که آن را بازی گونه کنید. اعمال کمی رقابت می‌تواند تعامل را بیشتر کرده و به کارمندان شما انگیزه دهد تا فعالیت خود را بهتر ادامه دهند.

۲. کارمندان سریع‌تر یاد می‌گیرند

دوره‌های طولانی اغلب حاوی اطلاعات پیشرفته یا حتی نامربوط هستند. این اتفاق در صورت تلاش برای زمینه‌سازی بیشتر اتفاق می‌افتد، اما متأسفانه می‌تواند تأثیر منفی داشته باشد. هنگام آموزش مهارت‌های ساده یا از قبل آموخته‌، بسط‌دادن‌های اضافی فقط آموزش را طولانی و کارمندان را خسته می‌کند.

یادگیری خرد به مقدمه‌های طولانی و اطلاعات مفید جانبی اهمیتی نمی‌دهد. هر محتوای آن مستقیماً به موضوع اصلی می‌پردازد، شکاف دانش هدف را برطرف کرده و آن را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح می‌دهد. وقتی محتوا را ساده و کوتاه نگه دارید، کارمندان متوجه می‌شوند که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید. این روش کار میکرولرنینگ است و سریع‌تر نتیجه می‌دهد.

۳. به‌خاطرآوردن آنچه که آموخته‌اند، راحت‌تر است

بیشتر چیزهایی که یاد می‌گیریم در عرض چند دقیقه فراموش می‌شوند. این به دلیل نحوه عملکرد مغز ما است. بااین‌حال، ثابت شده است که یادگیری خرد، حفظ دانش را افزایش می‌دهد. می‌پرسید چگونه این کار را انجام می‌دهد؟

میکرولرنینگ با دسته‌بندی اطلاعات به بخش‌های کوچک، به یادگیرندگان این امکان را می‌دهد تا اطلاعات بیشتری را در حافظه کوتاه‌مدت خود ذخیره کنند. کارمندان اغلب می‌توانند مطالبی که قبلاً آموخته‌اند را بازبینی کرده و آنها را بهتر به‌خاطر آورند. این فرایند تکرار فاصله‌دار نامیده می‌شود و یکی از مؤثرترین راه‌ها برای افزایش حافظه است.

می‌توانید با استفاده از طریق نرم‌افزارهای میکرولرنینگ هوشمند مانند TalentCards از تکنیک تکرار فاصله‌دار بهره ببرید. این برنامه به طور خودکار مناطقی را که کارمندان شما با آن دست و پنجه نرم می کنند شناسایی کرده و محتوا را بر اساس آن تنظیم و شکاف دانش را با موفقیت پر می کند.

۴. میکرولرنینگ به کارکنان کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در محل کار به کار گیرند

مربیان، مدیران یا سرپرستان وقت این را ندارند که در کنار کارمندان حاضر شده و در حین تمرین مهارت‌های جدید به آنها کمک کنند. باتوجه‌به اینکه تمرین‌کردن یک بخش جدایی‌ناپذیر از فرایند یادگیری است، انجام آن می‌تواند مشکل‌ساز شود.

یادگیری خرد می‌تواند به کارکنان کمک کند تا مهارت‌های جدید خود را، چه مهارت‌های کاملاً فنی و چه مهارت‌های نرم، در حین کار استفاده کنند. با ایجاد اینفوگرافیک و ویدئوهای نحوهٔ کار، به کارکنان کمک می‌کنید تا دانش تئوری خود را به شایستگی‌های عملی تبدیل کنند. در نهایت این تنها عملکرد آنها نیست که بهبود می‌یابد، بلکه روحیه و انگیزه آنها نیز افزایش می‌یابد.

۵. میکرولرنینگ با زمان کارکنان تناسب دارد

برنامه‌های آموزشی هرچقدر هم که ارزشمند باشند، نیاز به‌صرف زمان دارند. به عبارتی جادادن یک دورهٔ آموزشی در یک برنامه فشرده کاری چیزی نیست که کارمندان شما بتوانند به‌راحتی و بدون انباشته‌شدن وظایف خود انجام دهند.

یادگیری خرد کارکنان را قادر می‌سازد تا بدون دورشدن از وظایف شغلی خود به یادگیری ادامه دهند. آنها حتی می‌توانند زمان و مکان موردنظر خود را انتخاب کنند. برخی ممکن است ترجیح دهند هنگام رفت‌وآمد به محل کار در آن را تکمیل کنند و برخی دیگر در بین کارهای خود. در نتیجه کارمندان می‌توانند آموزش را به‌راحتی در برنامهٔ روزانه خود جا داده و با استفاده از منابع مختلف میکرولرنینگ، مهارت‌های خود را گسترش دهند.

۶. منابع میکرولرنینگ به کارکنان در زمان نیاز آنها کمک می‌کند

دلایل زیادی برای خالی‌شدن ذهن کارکنان شما وجود دارد. شاید آنها هنوز در حال یادگیری در مورد خط تولید جدید هستند یا به‌تازگی یاد گرفته‌اند که چگونه نرم‌افزار جدید HR را هدایت کنند. شاید شب گذشته به‌اندازه کافی نخوابیده‌اند. درهرصورت ندانستن و بیان اینکه نمی‌دانید چه کاری را باید انجام دهید، شرم‌آور، ناامیدکننده و قطعاً وقت‌گیر است.

داشتن یک کتابخانه یادگیری خرد، برگه تقلب قانونی و مورد تأیید معلم است که هر فراگیری سزاوار داشتن آن است. کارمندان شما می‌توانند به‌سرعت اطلاعات موردنیاز خود را در آن پیدا کنند. چه آنها که در بخش فروش به مشتری کمک کنند و چه آنها که پشت میزشان نشسته و می‌خواهند درخواست مرخصی را به HR ارسال کنند، پاسخ سؤالاتشان به‌راحتی در دسترس است.

۷. میکرولرنینگ، یادگیری در حال حرکت را امکان‌پذیر می‌کند

جستجوی محتوای میکرولرنینگ آسان و هضم آن سریع است. یادگیری در فواصل کوتاه هستند، در واقع شبیه به فرایند تایپ یک سؤال در گوگل و سپس تماشای یک ویدئو در مورد آن است. این سریع و بی‌دردسر بود آن است که باعث می‌شود یادگیری خرد مناسب آموزش کارکنان در حال حرکت باشد.

همه کارمندان باید به آموزش در حال حرکت دسترسی داشته باشند، اما بیشتر از همه آن دسته از کارمندانی که در دفتر کار نمی‌کنند. برای کارکنان سیار، آموزش اغلب به یک رویداد یکباره محدود می‌شود و سپس باید به‌تنهایی وظایف خود را انجام دهند. با میکرولرنینگ، نیروی کار سیار شما می‌تواند در مدت کوتاهی از طریق گوشی‌ هوشمند خود یاد بگیرد و برای پشتیبانی بیشتر به کمک‌های لازم دسترسی پیدا کند.

سیستم مدیریت آموزشی سازمانی یکی از بسترهای ارائه میکرولرنینگ به کارکنان است که توسط تیم مدیران مدیا توسعه و اجرایی شده است.

نتیجه

اکنون برای شما کمی واضح‌تر است که چرا میکرولرنینگ برای کارکنان جذاب است. این روش تأثیرگذار، راحت و جذاب‌تر از دوره‌های طولانی است. اگر می‌خواهید به کارمندان خود یک موضوع ساده آموزش دهید، دانش و مهارت‌های خود را تقویت کنید یا یک منبع فوری برای لحظهٔ نیاز ایجاد کنید، یادگیری خرد بهترین گزینه است.

دیدگاه‌‌ها، سوالات و پیشنهادات خود را در کامنت بنویسید

از اینجا می‌توانید کامنت ها را دنبال کنید:
اطلاع از
guest
دیگران نخواهند دید
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بسته‌های توسعه توان مدیریتی

نوشته‌هایی که خواهید پسندید!

برای به اشتراک گذاری، کلیک کنید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
0
نظرات شما را دوست داریم، لطفا برای ما بنویسید.x