تحلیل فیلم فورد در مقابل فراری

چرخه عمر سازمان (فیلم فورد در برابر فراری)

در این مقاله خواهید خواند

کارل شلبی تنها آمریکایی است که موفق شده در مسابقات 24 ساعته لماس پیروز شود. از طرفی فورد هم تصمیم گرفته در این مسابقات شرکت کند و فراری را شکست دهد آنها از کارل شلبی در این راه کمک خواستند و او نیز به سراغ کن مایلز به عنوان یک متخصص ماشین های مسابقه و یک راننده حرفه ای رفته است و می‌خواهد که او را برای همکاری در این پروژه راضی کند. در این سکانس به چرخه عمر سازمان و جایگاهی که هرکدام از شرکت های فورد و فراری در این نمودار می‌پردازیم.

کن مایلز زمانی که فهمید شلبی قرار است با خودروی فورد به مبارزه با فراری برود تعجب می‌کند و اعتقاد دارد که 200 300 سال زمان لازم است که شرکت فورد بتواند ماشینی مانند فراری بسازد. این در حالی است که شرکت فراری در سال کمتر از یک روز تولید شرکت فورد ماشین میسازد.  چه چیزی باعث می‌شود که شرکتی با سابقه درخشان فورد از نظر مایلز نتواند بر فراری غلبه کند؟ پاسخ سوال در این است که این دو شرکت در دوره های متفاوتی از چرخه عمر سازمان قرار دارند.

چرخه عمر سازمان

شرکت فورد به عنوان یک سازمان که غرق در اشرافیت و بروکراسی است و در چرخه عمر سازمان در مرحله پیری قرار گرفته. توجه داشته باشید آنچه که باعث پیری سازمان‌هاست زمان و گذر عمر نیست. با بررسی این شاخص ها خواهیم دید که شرکت‌های ۱۰۰ ساله‌ی جوان و ۱۰ ساله‌ی پیر زیادی پیدا خواهیم کرد.

پیر به معنی کنترل‌پذیری رفتاری است  در حالی که انعطاف و تمایلی هم به تغییر وجود ندارد.

چرخه عمر سازمان
نمودار چرخه عمر سازمان

کارل شلبی صاحب یه شرکت خودرو سازی کوچک و چابک در مرحله رشد سریع است و میداند که چطور می‌شود در یک بازه زمانی سه ماهه تیمی را برای رقابت با فراری آماده کند و زمانی که کن مایلز شرایط شرکت فورد را برای او توضیح میدهد در جواب به او میگوید: «این خواسته مدیر شرکته».

این موضوع نشان میدهد که شلبی امید دارد که بتواند با پشتوانه مدیریت یک تیم چابک خارج از بروکراسی های موجود فورد بسازد. این موضوع دو نکته را به ما یادآوری میکنه؛ برای ایجاد تغییر در چنین سازمان هایی نقش رهبری سازمان بسیار پر رنگ است و نکته دوم اینکه ایجاد تیم های کوچک خلاق خارج از بروکراسی سازمان و بازتر گذاشتن دست آنها میتواند راهکار مناسبی برای رسیدن به یک تغییر اثر بخش برای سازمان باشند.

فیلم فورد در مقابل فراری را تا کنون از زوایای مختلفی بررسی کردیم که در بخش مقالات می‌توانید آنها را دنبال کنید.

با خواندن این مطالب و دیدن مجموعه تحلیل مدیریتی فیلم مدیران مدیا مهارت‌های کلیدی مدیریت را با داستان‌های جذاب سینمایی به ذهن خود سنجاق کنید.

حال درس آموخته هامون رو از این ویدیو با هم مرور کنیم:

نکته اول اینکه مشکلات یک سازمان در مراحل مختلف عمر، متفاوت است.

نکته دوم اینکه کلید موفقیت مدیریت، تمرکز بر مشکلاتی است که در دوره‌ی کنونی منحنی عمر بروز نموده‌اند تا بتواند با حل آنان رشد کند و آماده مواجه با مشکلات دوره بعد شود.

نکته سوم اینکه ایجاد و بها دادن به تیم های کوچک خلاق کمک میکند که سازمان همواره متناسب با شرایط بازار رشد کند.

چرخه عمر سازمان با نگاهی به فیلم فورد در برابر فراری

دیدگاه‌‌ها، سوالات و پیشنهادات خود را در کامنت بنویسید

از اینجا می‌توانید کامنت ها را دنبال کنید:
اطلاع از
guest
دیگران نخواهند دید
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بسته‌های توسعه توان مدیریتی

نوشته‌هایی که خواهید پسندید!

برای به اشتراک گذاری، کلیک کنید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
0
نظرات شما را دوست داریم، لطفا برای ما بنویسید.x