در این مقاله خواهید خواند

میکرولرنینگ برای مدیران و کارکنان: همه آنچه که باید بدانید

آیا شما علاقه‌مند به استفاده از میکرولرنینگ برای آموزش مدیران و کارکنان سازمان خود هستید؟ پس به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید که چگونه مانند یک حرفه‌ای محتوای آموزشی میکرولرنینگ ایجاد کنید!

مبانی میکرولرنینگ برای مدیران و کارکنان کارکنان

وقتی همه‌گیری ویروس کرونا شروع شد، مشاغل در سراسر جهان مجبور شدند تا کارمندان خود را برای دورکاری به خانه بفرستند. بااین‌حال هنوز نیاز به آموزش آنها قابل‌مشاهده بود. در واقع کارکنان شرکت‌ها همیشه به یادگیری دانش یا مهارت‌های جدید برای بهبود عملکرد خود نیاز دارند. با ناکارآمد شدن روش‌های قدیمی و کوتاه‌شدن دامنه توجه، میکرولرنینگ یک راه‌حل قابل‌اجرا برای آموزش کارکنان به نظر می‌رسد.

شیوه زندگی مدرن، تایم آزاد مردم را کاهش داده و دوره‌های آموزشی طولانی دیگر مؤثر نیستند. این دوره‌ها به‌تدریج غیرکاربردی، زمان بر و حتی مخرب شده‌اند. در مقابل آن، میکرولرنینگ به کارکنان این امکان را می‌دهد تا در زمان بسیار کم‌تری به یک هدف خاص دست یابند. کارکنان شرکت‌ها می‌توانند به‌سرعت شکاف‌های دانشی خود را پرکرده و مهارت‌های خود را ارتقا دهند. اگر در حال سرمایه‌گذاری بر روی ویدئوهای میکرولرنینگ کسب‌وکار خودتان هستید، در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید. همچنین در مورد مزایای میکرولرنینگ، موانع احتمالی، نحوه ایجاد دوره‌های مقرون‌به‌صرفه و بهبود کیفیت آنها خواهید آموخت.

میکرولرنینگ (میکرولرنینگ) چیست؟

به بیان ساده، میکرولرنینگ از متن، فیلم، کتاب الکترونیکی، رسانه‌های تعاملی و سایر مواد برای ارائه دانش و آموزش مبتنی بر مهارت در قالب بخش‌های کوچک استفاده می‌کند. میکرولرنینگ برای آموزش کارکنان همیشه کوتاه و به طور متوسط بین پنج تا ده دقیقه است. این روش عموماً در محیط‌های سازمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا به کارکنان کمک می‌کند تا سریع‌تر و در حین انجام وظایف خود یاد بگیرند.

۵ مزیت میکرولرنینگ در کسب‌وکارها:

 • حفظ دانش را افزایش می‌دهد (به یادآوری راحت‌تر اطلاعات).
 • شکاف‌های عملکردی را به‌سرعت پر می‌کند.
 • راه‌حل مقرون‌به‌صرفه‌تری برای آموزش آنلاین است.
 • روحیه فراگیران را تقویت و به آنها انگیزه می‌دهد.

چک‌لیستی برای قدرت دادن به تحولات دیجیتالی شما

اگر مطمئن نیستید که آیا با دیجیتالی کردن آموزشات خود چیزی را از دست می‌دهید یا خیر؟ این چک‌لیست همان چیزی است که نیاز دارید.

۱.  حفظ دانش را افزایش می‌دهد

میکرولرنینگ بخش‌های کوچکی از اطلاعات را فراهم می‌کند؛ بنابراین ذهن قادر است تا اطلاعات را به طور مؤثرتری پردازش کند. کارمندان دقیقاً همان دانش موردنیاز خود را دریافت می‌کنند و اطلاعات اضافه حذف می‌شود. آنها قادر خواهند بود قبل از رفتن به فعالیت یا ماژول آموزشی بعدی، اطلاعات را به‌خوبی حفظ کنند.

۲. یادگیری از طریق موبایل را تسهیل می‌کند

هر ویدئوی میکرولرنینگ  فقط چند دقیقه طول می‌کشد. این به یادگیرندگان شرکتی اجازه می‌دهد تا در زمان فراغت خود در این دوره‌های کوتاه شرکت کنند. این گزینه از طریق “مطالعه در حال حرکت” یادگیری را بهبود می‌بخشد.

۳. به‌سرعت شکاف‌های عملکردی را پر می‌کند

ویدئوهای میکرولرنینگ هر بار فقط روی یک تسک، مهارت یا مفهوم کلیدی تمرکز می‌کنند. این به یادگیرندگان شرکتی اجازه می‌دهد تا به‌سرعت شکاف‌های عملکرد خود را پر کنند. فراگیران می‌توانند به‌جای شرکت در یک جلسه آموزشی طولانی و نامربوط، فقط نکات مدنظر خود را بیاموزند.

۴. راه حلی مقرون‌به‌صرفه‌تری برای آموزش آنلاین است

میکرولرنینگ به مدیران آموزش دیجیتال اجازه می‌دهد تا با بودجهٔ کمتر، سناریو های آموزشی باکیفیت‌تری را ارائه دهند. در واقع هزینهٔ این دوره‌ها تنها کسری از بودجهٔ لازم برای اجرای دوره‌های کامل است. محتوای میکرولرنینگ فشرده‌تر و مختصرتر است و زمان کمتری برای طراحی و توسعه نیاز دارد.

۵. روحیه فراگیران را تقویت و به آنها انگیزه می‌دهد 

آموزش خرد لذت آنی را ارائه می‌دهد. وقتی کارمندان بتوانند به‌راحتی یادگیری خود را تکمیل کرده و اطلاعات موردنیاز خود را کسب کنند، انگیزه آنها افزایش می‌یابد. این امر باعث می‌شود که اکثر کارمندان به دنبال یادگیری‌های خرد باشند.

موانع رایج در مسیر ایجاد میکرولرنینگ

کوتاه و مختصر بودن میکرولرنینگ به معنای چالش‌برانگیز نبودن تولید محتوای آن نیست. می‌توان گفت به‌اندازهٔ روش‌های آموزشی قدیمی برای آن مانع وجود دارد. در زیر موانع رایجی آورده شده که ممکن است با آنها روبه‌رو شوید:

 • بارگذاری بیش از حد اطلاعات
 • عدم اطلاع از زمان استفاده از میکرولرنینگ
 • عدم به‌کارگیری عملی
 • محدودکردن محتوا بر اساس زمان
 • چسبیدن به یک قالب ارائه
 • به‌کارگیری نادرست منابع آموزشی موجود

۱. بارگذاری بیش از حد اطلاعات

میکرولرنینگ فقط روی یک بخش خاص از اطلاعات تمرکز می‌کند. اگر اطلاعات زیادی را در محتوای خود قرار دهید، به‌جای بخش‌های کوچک به یک دوره آموزشی کامل تبدیل می‌شود. برای جلوگیری از پرکردن دوره‌های آموزشی خود با اطلاعات نامربوط، محتوا را به اصول اولیه خلاصه کنید. هر منبع میکرولرنینگ فقط باید روی یک هدف تمرکز کند؛ بنابراین سعی نکنید با یک ویدئو، زمینه زیادی را پوشش دهید. اگر نیاز به گنجاندن آمار، حقایق یا مطالب اضافه دارید، به‌جای یک ویدئو، چندین ویدئوی آموزشی جداگانه ایجاد کنید. این کار از اضافه ‌بار شناختی جلوگیری کرده و حفظ حافظه را بهبود می‌بخشد.

۲. ندانستن زمان استفاده از میکرولرنینگ

میکرولرنینگ یک روش همه‌جانبه برای آموزش آنلاین نیست. سناریوهای خاصی وجود دارد که نباید در آنها از میکرولرنینگ استفاده کنید. در زیر چهار مورد از آنها را بررسی می‌کنیم:

 • استفاده از میکرولرنینگ برای پیروی از ترند

میکرولرنینگ یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌های آموزش در حال حاضر است. اما استفاده دیگران از آن به این معنی نیست که شما نیز باید از آن استفاده کنید. در واقع میکرولرنینگ تنها زمانی جوابگوست که در شرایط ضروری و به‌درستی اجرا شود.

 • استفاده از میکرولرنینگ برای توضیح مفاهیم پیچیده

میکرولرنینگ مناسب ارائه مفاهیم بسیار فنی و پیچیده به کارمندان شما نیست. به عبارتی دیگر برای پوشش اطلاعات طولانی و پیچیده، بسیار کوتاه است. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که فراگیران خود پس از گذراندن یک ویدئوی ده‌دقیقه‌ای، متخصص شوند. وقتی موضوعی که نیاز به پیوستگی دارد را تکه‌تکه کنید و بافاصله آن را آموزش دهید، دیگر هیچ تأثیری نخواهد داشت.

 • استفاده از میکرولرنینگ برای تسلط بر یک موضوع

بعضی چیزها را نمی‌توان به‌سرعت یاد گرفت. به‌عنوان‌مثال مطالعه برای تبدیل به یک مدیر استثنایی یا یک فروشنده کاریزماتیک شدن بیشتر از چند دقیقه طول می‌کشد. آموزش خرد فقط به شما اطلاعات کافی برای بهبود عملکرد می‌دهد و برای استاد شدن کافی نیست.

 • استفاده از میکرولرنینگ به‌جای آموزش الکترونیکی

میکرولرنینگ تنها یک راه‌حل موقت برای رفع سریع یک مشکل است و نمی‌تواند شکاف‌های بزرگ اطلاعاتی را پوشش دهد. به همین دلیل نمی‌توانید به طور کامل آموزش الکترونیکی خود را با میکرولرنینگ جایگزین کنید. به‌طورکلی بهتر است از میکرولرنینگ به‌عنوان مکمل دانشی که از قبل آموخته‌اید استفاده کنید.

۳. عدم به‌کارگیری عملی

هدف اصلی این نوع یادگیری، آموزش چیزهایی است که فراگیران بتوانند در دنیای واقعی به کار گیرند. هنگامی که در حال ایجاد یک دوره میکرولرنینگ هستید، بنای آموزش خود را بر کاربردی‌بودن آن قرار دهید. این امر با اضافه‌کردن شبیه‌سازی‌ها و مثال‌ها به آن به دست می‌آید. به طور خلاصه فقط بر آنچه می‌خواهید کارکنانتان به کار گیرند تمرکز کنید.

۴. محدودکردن محتوا بر اساس زمان

هرچند میکرولرنینگ باید مختصر، متمرکز و دقیق باشد؛ اما نباید اجازه دهید محدودیت زمانی تنها دغدغه شما شود. چیزهای دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. به‌عنوان‌مثال، به محتوای دوره آموزشی خرد فکر کنید. چه مقدار از اطلاعات برای فراگیران شما کافی است؟

۵. چسبیدن به یک قالب ارائه

نحوهٔ ارائه محتوا به‌اندازه خود آن مهم است. یک ارائهٔ شفاف، درک اطلاعات را آسان می‌کند. میکرولرنینگ باید شامل ترکیب خوبی از ترفندها برای تنوع بخشیدن به نحوه انتقال دانش باشد. فراگیران مختلف، نیازها و خواسته‌های متفاوتی دارند. استفاده از متریال و قالب‌های متنوع به شما این امکان را می‌دهد که به این تفاوت‌ها رسیدگی کنید و تجربه یادگیری مؤثرتری را رقم بزنید.

۶. استفاده نادرست از منابع آموزشی موجود

در زمان تغییر به آموزش آنلاین، ممکن است از قبل حجم عظیمی از محتوا را تهیه کرده باشید. ازاین‌رو، یک کار منطقی این است که با بازیافت اطلاعات موجود، منابع میکرولرنینگ خود را تهیه کنید. بااین‌حال، بیشتر مدیران آموزش دیجیتال هنگام تعیین اینکه چه چیزی را تغییر داده و چه چیزی را تغییر ندهند، سردرگم می‌شوند. آنها در نهایت ممکن است اطلاعات اضافه یا کمی را ارائه دهند. برای اینکه بتوانید مطالب قدیمی را متناسب با میکرولرنینگ تغییر دهید، باید محتوای موجود را ارزیابی کرده و به اهداف و اطلاعات اصلی خود محدود کنید. در نهایت به اطلاعات برگزیده، تصاویر و موارد  نیاز را اضافه کنید.

۸ تا از بهترین روش‌های ایجاد یک محتوای میکرولرنینگ مؤثر

برای ایجاد دوره‌های آموزشی مؤثر و مفید، باید:

 • متمرکز بمانید
 • از میکرولرنینگ به‌درستی استفاده کنید
 • مخاطب خود را بشناسید
 • از عناصر یادگیری تجربی استفاده کنید
 • محتوای قدیمی را بازیافت کنید
 • فرمت‌های ارائه را متنوع کنید
 • از صدای فعال و لحن مکالمه‌ای استفاده کنید
 • شریک شوید

۱. متمرکز بمانید

برای جلوگیری از اضافه‌بار شناختی، منابع میکرولرنینگ شما باید روی یک موضوع واحد تمرکز کند. اطلاعاتتان را فیلتر کنید تا مشخص شود چه چیزی برای کارمندان شما مفید است. البته از پوشش‌دهی بیش از حد مطلب خودداری کنید. هر بار فقط به یک موضوع بچسبید، سپس پیوندهایی را برای آن ارائه کنید. این کار به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد تا موضوعات فرعی را کاوش و به مقالات و سایر منابع آنلاین مربوطه دسترسی داشته باشند.

۲. از میکرولرنینگ به‌درستی استفاده کنید

هنگام انتخاب روش آموزشی، نوع محتوا و مخاطبان خود را هم در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال اگر موضوع نیاز به اطلاعات رسانی و رسیدگی فوری دارد، میکرولرنینگ را انتخاب کنید. یا در نظر داشته باشید که همهٔ میکرولرنینگ‌ها از یک قالب یکسان پیروی نمی‌کنند. بسته به نیاز خود، می‌توانید محتوایتان را به روش‌های مختلفی ارائه دهید. انواع یادگیری‌های خرد عبارت‌اند از:

 • Interactive parallax-based scrolling
 • ویدئو های
 • اینفوگرافیک
 • منابع ایستا
 • شبیه‌سازی‌ها
 • سناریوهای انشعابی
 • پادکست‌ها
 • بازی‌گونه‌سازی
 • رسانه‌های اجتماعی
 • ژئوفنسینگ
 • ابزارهای پشتیبانی عملکرد (PST) یا کار یارها (job aids)

۳. مخاطبان خود را بشناسید

درک مخاطبان هدف بهترین راه برای برنامه‌ریزی یک محتوای آموزشی مؤثر و مفید است. با تعیین سطح فعلی مهارت‌ها و شکاف‌های موجود در دانش آنها، می‌توانید دقیقاً آنچه را که باید ارائه دهید. این همان دلیلی است که میکرولرنینگ را تأثیرگذار می‌کند. کارمندان شما می‌توانند بدون زحمت در این آموزش شرکت کرده و آن را پشت سر بگذارند.

۴. از عناصر یادگیری تجربی استفاده کنید

استفاده از مثال‌های واقعی در میکرولرنینگ به یادگیرندگان کمک می‌کند تا بامحتوا ارتباط برقرار کنند. استفاده از سناریوها و تجربیات واقعی در استوری‌بردها، حفظ دانش را تسهیل می‌کند. البته مراقب باشید هنگام مثال‌زدن، زیاد وارد جزئیات نشوید. آنها را ساده و کوتاه نگه دارید تا باعث حواس‌پرتی ناخواسته از مفهوم اصلی نشوند.

۵. محتوای قدیمی را بازیافت کنید

اجازه ندهید متریال‌های قدیمی که صدها ساعت برای ساخت آنها صرف کرده‌اید از بین بروند. در عوض، آنها را به تکه‌های کوچکی برای میکرولرنینگ تقسیم کنید. اما زیاد حریص نشوید و تمام اطلاعاتتان را در یک ویدئو قرار دهید. مقدمه طولانی را رها کرده و مستقیماً به آنچه مخاطبان می‌خواهند بپردازید.

۶. فرمت‌های ارائه را متنوع کنید

ترکیب عناصر چندرسانه‌ای مختلف مانند فیلم‌ها، اینفوگرافیک‌ها و انیمیشن‌ها یک راه مؤثر برای بهبود حفظ دانش است. می‌توانید از انیمیشن برای تأثیر قوی بر ذهن یادگیرنده و از روایت صوتی جهت اطمینان از حفظ اطلاعات استفاده کنید. اگر می‌خواهید از فیلم‌ها استفاده کنید، کنترل آن را در اختیار زبان‌آموزان قرار دهید تا بتوانند به‌راحتی ویدئو را متوقف کنند، عقب بزنند و مجدداً پخش کنند.

دوره‌های تعاملی نیز برای میکرولرنینگ بسیار مؤثر هستند. آنها به یادگیرندگان شرکتی اجازه می‌دهند تا فعالانه در فرایند آموزش شرکت کنند. شبیه‌سازی‌ها، حرکات تعاملی، بازی‌ها و امثال این موارد به کارکنان کمک می‌کند تا دانش به‌دست‌آمدهٔ خود را تمرین کرده و اطلاعات را بهتر حفظ کنند.

۷. از صدای فعال و لحن مکالمه‌ای استفاده کنید

یک میکرولرنینگ مؤثر برای استوری‌برد آموزش کارکنان، همیشه باید در صدای فعال باشد. این باعث می‌شود که محتوا واضح، ساده و متمرکز شود. سعی کنید تاحدامکان از روایات و جملات غیرفعال خودداری کنید. لحن باید محاوره‌ای باشد تا به زبان‌آموزان کمک کند تا با ویدئوی شما ارتباط برقرار کنند.

۸. شریک شوید

با وجود تمام دانش فردی که در اینجا ارائه شد، همچنان ساخت یک محتوای میکرولرنینگ یک کار دلهره‌آور خواهد بود. هیچ‌کس در هیچ‌چیز به یکباره متخصص نمی‌شود. برای تولید یک ویدئوهای آموزشی که قرار است کارکنان شما بارهاوبارها تماشا کنند، سال‌ها تمرین، آزمون‌وخطا لازم است. اما وقتی می‌توان با یک ارائه‌دهنده مورد اعتماد شریک شد و از آن خواست که این کار را برای شما انجام دهند، چرا خودتان را به‌زحمت بیندازید؟ زمان و تلاش خود را روی سایر وظایف استراتژیک که فقط شما می‌توانید انجام دهید، قرار داده و ساخت ویدئوهای یادگیری را به استودیوهای حرفه‌ای بسپارید.

۳ نمونه از بهترین میکرولرنینگ‌های مناسب مدیران

بیایید نگاهی به سه مثال از ویدئوهای یادگیری میکرولرنینگ بیندازیم.

۱. One QBE – فیلم‌های آموزشی متحرک

One QBE یک شرکت بین‌المللی و دارای بیش از ۱۴۵۰۰ کارمند در ۳۷ کشور مختلف است. آنها می‌خواستند مواد آموزشی ثابتی را ایجاد کنند که کارمندان نقاط مختلف جهان بتوانند به‌راحتی به آنها دسترسی داشته باشند. با درنظرگرفتن درخواست آنها، eLI از انیمیشن برای ایجاد یک محتوای آموزشی ثابت برای کارکنان جهانی One QBE استفاده کرد. آنها از این طریق توانستند خواسته‌های نیروی کار سیار خود را برآورده و شکاف دانش بین ۱۴۵۰۰ کارمند خود پر کنند.

۲. آموزش هواپیماهای بدون سرنشین Aviassist – ویدئوی توضیح‌دهنده

Aviassist مأموریتی را برای ارائه تخصص هوانوردی به آن دسته از مشاغل استرالیایی که سعی در استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین دارند، آغاز کرد. این شرکت با eLI تماس گرفت تا در ساخت یک ویدئوی متحرک در مورد مناطق ممنوعهٔ پرواز در استرالیا همکاری کنند. آنها جزئیات ارتفاعات و موقعیت‌های خطرناک را با حرکاتی واضح به‌تصویرکشیدن. این به فراگیران کمک کرد تا ارتفاع، طول یا مناطق امن مختلف برای کار با هواپیماهای بدون سرنشین را تجسم کنند.

۳. Sole Trader Business Example – انیمیشن قوانین تجارت

دوره‌های حقوق پر از دانش انتزاعی است. این دوره‌ها می‌توانند سنگین، فشرده و حتی گاهی اوقات کسل‌کننده باشند. با تغییر روش ارائهٔ آنها و ساخت یک انیمیشن دارای استعاره‌های بصری می‌توان روبه‌روشدن با مطالب تئوری را راحت‌تر کرد. همچنین با به‌کارگیری این دانش در موقعیت‌های روزانه می‌توان نشان داد که چگونه باید آن را در زندگی واقعی به کار گرفت.

۴. سیستم مدیریت آموزشی لرنچین – میکرولرنینگ مبتنی بر فیلم های سینمایی

سیستم مدیریت آموزش لرنچین یکپارچه‌ترین و کامل‌ترین ابزار ارائه محتوای آموزشی دیجیتال در قالب آنلاین و آفلاین است. در این سیستم شما می‌توانید مدیریت کاملی روی عملکرد، ارتباطات و ارزیابی کاربران خود داشته باشید.

سیستم مدیریت آموزشی لرنچین حاصل ۴ سال تجربه ارائه راهکارهای آموزشی به سازمان‌ها در قالب شرکت مدیران مدیا است و تلاش شده در حوزه آموزش تمام نیازهای سازمان را در خود جای دهد. ما در این مجموعه تلاش کردیم آموزش‌های رسمی را با کمک میکرولرنینگ در ذهن کارکنان و مدیران ماندگار کنیم و اثربخشی آموزش را بالاتر ببریم.

نتیجه

میکرولرنینگ تنها زمانی در آموزش کارکنان مؤثر است که در قالب یک بسته جذاب ارائه و شکاف‌های دانش را فوراً پر کند. این روش پاسخی به تمام مشکلات آموزشی شما نیست. اما با ارائهٔ مداوم آموزش‌های خرد، کسب‌وکارها می‌توانند یادگیری مستمر را هدایت کرده، حفظ دانش را بهبود و شاهد تغییر رفتار بلندمدت باشند.

دیدگاه‌‌ها، سوالات و پیشنهادات خود را در کامنت بنویسید

از اینجا می‌توانید کامنت ها را دنبال کنید:
اطلاع از
guest
دیگران نخواهند دید
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بسته‌های توسعه توان مدیریتی

نوشته‌هایی که خواهید پسندید!

برای به اشتراک گذاری، کلیک کنید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
0
نظرات شما را دوست داریم، لطفا برای ما بنویسید.x