در این مقاله خواهید خواند

تحلیل مدیریتی فیلم آپولو 13

تحلیل مدیریتی فیلم آپولو ۱۳ (عبور از بحران)

آمریکا به تازگی موفق به فرستادن فضانورد روی سطح ماه شده است. مأموریت آپولو۱۳ قرار است بار دیگر فضانوردان را بر سطح ماه فرود بیاورد. نحسی عدد ۱۳ باعث نگرانی خانواده و مردم شده است اما جیم و تیم او، مصمّم و مشتاق به انجام این مأموریت هستند. مأموریتی که با مشکلات فراوان روبرو می‌شود و نحوۀ عبور تیم از این مشکلات، برای ما درس‌های زیادی دارد. در این اپیزود، سعی می‌کنیم از فیلم «آپولو ۱۳» نکاتی در زمینۀ «عبور از بحران» بیاموزیم.

 دو روز مانده به شروع مأموریت، یکی از اعضای تیم به دلیل بیماری سرخک تعویض می‌شود و این اولین چالش جیم به عنوان رهبر واحد صف است. تیمی که ساعت‌ها تمرین با شبیه ساز پیشرفته انجام داده، اکنون مجبور به تعویض یکی از اعضاست.

 اما سر تا سر ماجرا برای ما درس نا امید نشدن در برابر مشکلات دقیقۀ ۹۰ بازی است! جیم برای جلوگیری از ایجاد تنش بین اعضای تیم خودش و تیم ستادی، مسئولیت تصمیم به تعویض را بر عهده می‌گیرد و فضا کمی آرام‌تر می‌شود. اعتماد به عضو جدید کم است اما جیم با اعتماد به او و همراهی با او در تمرینات، فضا را هرچه آرام‌تر می‌کند.

تحلیل مدیریتی فیلم آپولو 13

گام هایی برای عبور از بحران

سفر شروع می‌شود و تا نزدیکی فرود به ماه، مشکل خاصی دیده نمی‌شود. اما ناگهان با جرقه‌ای نابهنگام در موتور سفینه، اکسیژن ذخیره در فضا منتشر می‌شود و خطر مرگ یا عدم بازگشت به زمین، آن‌ها را تهدید می‌کند. اینجا نقش مدیر واحد ستادی مستقر در ناسا، برای آرام کردن افراد بسیار پررنگ است. او نیز مانند جیم همه را آرام می‌کند و می‌گوید:‌ «بیایید روی مشکل متمرکز بشیم و با حدس و گمان، اوضاع رو بدتر نکنیم!» این جمله، سکوت مناسبی در واحد ستادی ایجاد می‌کند. ضربۀ صحیح بعدی نیز وارد می‌شود: «چه چیز سالمی در سفینه داریم؟» این جمله باعث می‌شود که همه به جای ترس و نگرانی، برای راه‌حل جویی به تکاپو بیفتند. این مهم ترین گام در عبور از بحران است که در ابتدای بحران باید انجام شود.

اهمیتی نداره که برای چی طراحی شده. الآن ازش چه کاری بر میاد؟»

فیلم آپولو ۱۳

 راه حل اول جواب نمیدهد؛ اما تیم ستادی بدون اتلاف وقت متمرکز بر راه حل دوم می‌شوند. سفینه‌ی کوچکتری که در دل سفینۀ بزرگتر تعبیه شده و برای فرود بر ماه طراحی شده بود، برای بازگرداندن فضانوردها به زمین، تغییر کاربری می‌دهد. نقش مدیر واحد ستادی در هدایت جمع به این مسیر، پر رنگ است: «اهمیتی نداره که برای چی طراحی شده. الآن ازش چه کاری بر میاد؟»

تحلیل مدیریتی فیلم آپولو 13
عبور از بحران با نگاهی به فیلم آپولو ۱۳

 برای این تغییر کاربری، مسائل بزرگی پیش روی هر دو تیم صف و ستاد است. سفینۀ کوچک انرژی لازم دارد و باید راه حلی یافت. همه باهم تلاش می‌کنند. به نظر تخصصی افراد احترام گذاشته می‌شود و وقتی به مشکلی غیر منتظره برخورد می‌کنند، از افرادی که قبلاً با سیستم کار کرده‌اند کمک می‌گیرند: فردی که به دلیل بیماری از تیم کنار گذاشته شده، کماکان در خدمت تیم است و این جمله از او شنیدنی ست: «اگر اونا استراحت ندارن، منم ندارم».

 مأموریتی که به شکست محکوم است، با یک پیروزی به پایان می‌رسد: فضانوردان به سلامت به زمین بازگردانده می‌شوند و تلاش عوامل صف و ستاد در کنار هم، ثمر می‌دهد. حتی بعد عبور از بحران همچنان گام‌هایی هست که باید برداشته شود که بحران مجدد ایجاد نشود و مستند سازی در بحران بعدی بسیار می‌تواند راهگشا باشد.

مجموعه تحلیل مدیریتی فیلم

تیم مدیران مدیا با استفاده از دانش مدیریتی و تجربه بلند مدت در حوزه مشاوره مدیریت با نگاهی مدیریتی فیلم‌های سینمایی را تحلیل می‌کند و ابزاری کارآمد در اختیار مدیران گذاشته که با دیدن فیلم از دریچه‌ی موضوعی علمی، آموزش را به تفریح بدل کنند.

فیلم آپولو ۱۳ درس آموخته‌های مدیریتی زیادی دارد و توصیه می‌کنیم حتما این فیلم را ببینید و بعد این تحلیل رو مجدد مرور کنید و نظراتتان را برای ما بنویسید و بگوید به جز عبور از بحران چه درس آموخته هایی از این فیلم دریافت کردید.

با خواندن این مطالب و دیدن مجموعه تحلیل مدیریتی فیلم مدیران مدیا مهارت‌های کلیدی مدیریت را با داستان‌های جذاب سینمایی به ذهن خود سنجاق کنید.

باهم به مرور نکات مدیریتی «آپولو۱۳» می‌پردازیم:

  • تا دقیقۀ ۹۰ نا امید نشوید و به جای مشکلات، بر داشته‌های سیستم متمرکز باشید.
  • اگر کمبود منابع داشتید، تغییر کاربری بدهید و مصرف‌کننده‌های منابع را به طور موقت غیرفعال کنید.
  • پا به پای هم تلاش کنید. مشکل یک واحد، مشکل همۀ واحدهاست؛ اگر «موفقیت تیمی» در اولویت باشد!
تحلیل مدیریتی فیلم آپولو ۱۳

دیدگاه‌‌ها، سوالات و پیشنهادات خود را در کامنت بنویسید

از اینجا می‌توانید کامنت ها را دنبال کنید:
اطلاع از
guest
دیگران نخواهند دید
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بسته‌های توسعه توان مدیریتی

نوشته‌هایی که خواهید پسندید!

برای به اشتراک گذاری، کلیک کنید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
0
نظرات شما را دوست داریم، لطفا برای ما بنویسید.x