حکمت روز موش خرما

حکمت روز موش خرما | فرار از روزمرگی‌های بی‌پایان

در این مقاله خواهید خواند

گاهی اوقات همه ما احساس می کنیم در گودالی گیر کرده‌ایم. گرفتار تردمیل زندگی شده‌ایم و احساس می‌کنیم چیزی کم است. این موضوع با همه‌گیری کرونا برای بسیاری از ما تجربه‌ای مشترک شد. ممکن است بعید به نظر برسد، اما شاید فیلم Groundhog Day (روز موش خرما) بتواند به ما در یافتن راه چاره کمک کند. ما این فیلم را با بررسی کتاب حکمت روز موش خرما که با الهام از این فیلم نوشته شده برای شما ارائه می‌کنیم.

کتاب حکمت روز موش خرما

کتاب حکمت روز موش خرما

در کتاب The Wisdom of Groundhog Day (حکمت روز موش خرما)، پل هانام از داستان فیل کانرز، هواشناس آزادکار -که در یک روز تکراری در روستایی از پنسیلوانیا گیر کرده بود- الهام می‌گیرد تا به شما کمک کند از زندگی خود بهره بیشتری ببرید.

هانام وضعیت «روز موش خرما» را به یک وضعیت نگران‌کننده مستمر که با مشغله‌های بی‌پایان همراه شده تشبیه می‌کند؛ این وضعیت شامل یک یا چند مورد از پنج نشانه زیر است:

  • احساس گیر کردن و گرفتاری
  • فشار افکار و احساسات منفی
  • قرار داشتن زندگی روی حالت اتوپایلوت
  • حس بی‌معنی بودن
  • عدم توانایی تغییر

بیشتر حكمت هایی كه هانام از فیلم به دست می آورد بر اساس نیاز به زندگی بیشتر در لحظه است. از نظر فیل کانرزِ گیرکرده در روایتی بی‌پایان که هر روز یک اتفاق مشابه برایش رخ می‌دهد چاره ای جز زندگی در لحظه باقی نمی‌ماند. ابتدا این امر او را به سمت حواس‌پرتی سوق می‌دهد. اما سرانجام، یاد می گیرد که از محدودیت‌های شدید روزهای مکرر خود برای ایجاد زندگی بهتر استفاده کند.

درس هایی از فیلم روز موش خرما

درس‌های کلیدی که هانام با الهام از این فیلم ارائه می‌کند:

  • اهمیت تمرین روزمره در ایجاد روال جدید و لذت بردن از هر روز! همانطور که فیل مجبور می‌شود یک روز بارها و بارها این کار را تکرار کند، سرانجام یاد می گیرد که راه‌هایی پیدا کند که به مسائل به شیوه‌ای متفاوت بنگرد. ما نیز می توانیم همین رویکرد را در پیش بگیریم.
  • مهم است که از “خودِ شرطی‌مان” فراتر رفته و با خود اصیلمان در تماس باشیم.
  • فقط دنباله‌ای از «زمان حال» بی‌پایان وجود دارد؛ بنابراین مهم است که قدردان این لحظات باشیم به جای اینکه در گذشته یا آینده گم شویم.
  • تعامل با جهان پیرامون، و دوری از خودمحوری؛ فیل با این ابزار بر شرایط خود غلبه می‌کند و از مشکل خود رهایی می یابد.


در اصل «حکمت روز موش خرما» شما را تشویق می کند که خودتان را دوباره بسازید: با انتخابتان شرایط قبلی خود را ارزیابی کرده و خود را اصلاح کنید. شما این قدرت را دارید که ویژگی‌ها، ارزش‌ها و عاداتی را که به بهترین نحو به شما خدمت می‌کند ، توسعه دهید. شما می توانید زندگی خود را هدایت کنید؛ بنابراین زندگی مورد‌نظر خود را انتخاب کنید؛ زندگی ای که هر روز دوستش خواهید داشت.

Paul Hannam

کتاب هانام از زمان همه‌گیری COVID-19 ، جایی که محدودیت‌ها و قرنطینه آزادی‌های معمول ما تأثیر گذاشته است اهمیت بیشتری پیدا کرده است. این بدان معناست که تنوع کمتری در زندگی روزمره ما وجود دارد که نشان می‌دهنده وضعیتی است که فیل مجبور به تحمل آن بود-هرچند به صورت محدودتر. پذیرش وضعیت موجود و استفاده بهینه از آن، منحنی یادگیری‌ای بوده است که بسیاری از ما مجبور به گذراندن آن بوده ایم.

مهم‌تر از همه حکمت روز موش خرما، شما را تشویق می‌کند که زندگی خود را تحلیل کنید. برای ارزیابی مجدد تجربه‌تان از روزهای خود، دوباره فیلم را با نگاهی تازه ببینید و درس‌آموخته خودتان را پایین همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

اگر به فیلم‌های روانشناختی علاقه‌مند هستید می‌توانید به بسته تحلیل روانشناختی فیلم های سینمایی مدیران مدیا مراجعه کنید.

دیدگاه‌‌ها، سوالات و پیشنهادات خود را در کامنت بنویسید

از اینجا می‌توانید کامنت ها را دنبال کنید:
اطلاع از
guest
دیگران نخواهند دید
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بسته‌های توسعه توان مدیریتی

نوشته‌هایی که خواهید پسندید!

برای به اشتراک گذاری، کلیک کنید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
0
نظرات شما را دوست داریم، لطفا برای ما بنویسید.x