کسب و کارهای دیجیتال حوزه منابع انسانی

برترین کسب و کارهای دیجیتال حوزه منابع انسانی

در این مقاله خواهید خواند

کسب و کارهای دیجیتال حوزه منابع انسانی در کشور به شکل قابل توجهی در حال رشد و توسعه خدمات خود هستند ولی آنچنان که باید در دیدرس و مورد استفاده سازمان‌های کوچک و متوسط قرار نگرفته‌اند. در حالی که بیشترین مورد استفاده از این کسب و کارهای حوزه منابع انسانی در سازمان‌های و شرکت‌های کوچک و متوسطی است که توان یا تمرکز کافی برای تشکیل یک نظام ساختار یافته مستقل برای منابع انسانی خود را ندارند و این کسب و کارهای دیجیتال در حوزه منابع انسانی می‌توانند تسهیلگر این امر باشند.

اینفوگرافی کسب و کارهای دیجیتال حوزه منابع انسانی

اینفوگرافی کسب و کارهای دیجیتال حوزه منابع انسانی
اینفوگرافی کسب و کارهای دیجیتال حوزه منابع انسانی

رزومه سازهای آنلاین

رزومه شاید ابتدایی‌ترین ابزار در منابع انسانی در بخش جذب و استخدام باشد. رزومه سازهای آنلاین می‌توانند به عنوان بخشی از خدمات یک کسب و کار دیجیتال حوزه منابع انسانی باشند و یا خود به شکل تخصصی این فرآیند را انجام دهند. در ادامه چند مورد از این رزومه سازهای آنلاین را لیست می‌کنیم.

این کسب و کارها به کارجویان کمک می‌کنند با کمک تمپلیت‌های متفاوت و گاه تخصصی برای مشاغل خاص ساختارمندتر و حرفه‌ای تر رزومه تولید کنند و در ورژن حرفه‌ای تر این کسب و کار امکان ساده‌ی ساخت یک وبلاگ شخصی را هم فرآهم می‌کنند.

پلتفرم جذب و استخدام

پلتفرم جذب و استخدام

بانکی از رزومه در مقابل کسب و کارهایی که فرصت‌های کاری خود را پیش روی کارجویان قرار داده‌اند؛ یک پلتفرم حیاتی برای رفع نیاز کارجو و کارفرما که گاه شبیه به یک آگهی استخدام با آن برخورد می‌شود مانند سیستم آگهی استخدام دیوار و شیپور و گاه با ابزارهای مکمل حوزه منابع انسانی به کارکرد آن غنای بیشتری می‌دهند.

بعضی از این پلتفرم‌ها با پایش بانک اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اند خدمات جنبی جذابی مانند سیستم هوشمند انطباق رزومه با جایگاه شغلی را به کارفرما و کارجو ارائه می‌کنند که صرفه‌جویی گسترده‌ای در زمان و انرژی دو طرف پلتفرم اعمال می‌کند.

لیستی برترین پلتفرم‌های جذب و استخدام را در ادامه ببینید:

ارئه دهندگان تست‌های خودشناسی و شخصیتی در حوزه منابع انسانی

ارئه دهندگان تست‌های خودشناسی و شخصیتی در حوزه منابع انسانی

خدمتی که گاه پلتفرم‌های جذب و استخدام ارائه می‌کنند ولی ما هدف مان معرفی کسب و کارهای دیجیتال حوزه منابع انسانی است که به شکل تخصصی این خدمت را با کیفیت بالا ارائه می‌کنند.

تست‌های خودشناسی و تست‌های شخصتی ابزارهایی است که به مدیران منابع انسانی و کارجویان کمک می‌کند تا ارتباط شغلی متناسب با ویژگی‌های خود را بیابند و در حوزه‌هایی خود را برای رسیدن به جایگاه شغلی مطلبوبشان توسعه دهند.

این تست‌ها لیست بلندبالایی را شامل می‌شوند و گاه شرکت‌ها می‌توانند متناسب با نیاز خود تست و آزمونی شخصی سازی شده را تولید کنند ولی در ادمه به بخشی از تست‌هایی که این کسب وکارها به شکل پیش فرض ارائه می‌کنند می‌پردازیم:

 • تست شخصیت MBTI
 • تست فرسودگی شغلی مسلش
 • تست رفتار شناسی دیسک
 • تست رغبت شغلی هالند
 • تست هوش چندگانه گاردنر
 • تست سنجش افسردگی
 • تست کمال گرایی هیل

حال به نگاهی به لیست کسب و کارهای ارائه دهنده تست‌های شخصیتی و خودشناسی می‌اندازیم:

آموزش و توسعه مهارت‌های منابع انسانی

وقتی می‌دانید در چه نقطه‌ای قابلیت بهبود وجود دارد و برای رسیدن به جایگاه مد نطر خود به چه مهارت‌هایی نیاز دارید زمان برنامه ریزی و توسعه فرا می‌رسد. ابزارهای بسیاری در این حوزه معال هستند که با برنامه ریزی مسیر شغلی و استفاده از ابزارهای آموزشی شما را در این مسیر توانمند می‌کنند.

در معرفی کسب و کارهای این بخش سعی شده تا هم رسانه‌های با کیفیت منابع انسانی معرفی شوند و هم کسب و کارهایی که خدماتی نوین برای برداشت بهتر از برنامه آموزشی را به ما یادآور می‌شوند.

کسب و کارهای ارائه دهنده سامانه پکپارچه رهگیری استخدام (ATS)

کسب و کارهای ارائه دهنده سامانه پکپارچه رهگیری استخدام (ATS)

وقتی به دنبال بهینه‌سازی فرآیند استخدام باشید و همچنین نگاه فرآیند محور در کسب و کار شما جاری باشد به سمت استفاده از سیستم‌های رهگیری فرآیند استخدام حرکت می‌کنید که وظیفه آنها ایجاد و شخصی سازی فرآیند جذب سازمان است.

تصور کنید کوهی از رزومه برای موقعیت‌های شغلی متفاوتی برای شما ارسال شده و شما باید این رزومه‌ها را پایش کنید، برای گزینه‌های مناسب زمان جلسه تعیین کنید و ارزیابی خود را از آن فرد به گونه‌ای مستند کنید که اعضای دیگر تیم استخدام از آن آگاه شوند. و نهایتا بدانیم کدام کانال جذب برای شما اثربخش‌تر بوده و کل زمان و انرژی برای جذب یک نیروی کار چقدر بوده است.

این تمام کاری است که یک سیستم یکپارچه جذب و استخدام برای شما به شکل نظام‌مندی انجام می‌دهد.

لیستی از خدمات استانداردی که یک سیستم رهگیری یکپارچه استخدام برای شما ارائه می‌کند:

 • تعریف و شخصی سازی فرآیندنرم‌افزار استخدام برای هر جایگاه شغلی
 • ساخت تیم استخدام
 • آپلود رزومه‌ها با فرمت‌های متفاوت
 • تقویم جلسات استخدامی
 • فرم ارزیابی یکپارچه
 • مصاحبه تصویری بدون نصب نرم‌افزار اضافه برای کارجو
 • گزارش گیری از ارکان فرآیند استخدام
 • اعلان خودکار وضعیت در فرآیند استخدام به کارجو
 • یکپارچه سازی افراد و داده‌ها

شرکت‌های برتری که خدمات ATS ارائه می‌کنند را در لیست زیر ببینید:

کسب و کارهای ارائه دهنده خدمات ارزیابی عملکرد مدیران و پرسنل

یکی از پیشرو ترین خدمات در کسب و کارهای دیجیتال حوزه منابع انسانی پرداختن به موضوع ارزیابی عملکرد مدیران و کارکنان سازمان و شرکت‌ها است. نقطه حساسی که ارتباط مستقیم با ارتقا و حقوق و مزایای کارکنان دارد و از حیث اهمیت و دقت اجرا از مرتبه‌ای بسیار بالا برخوردار است.

سیستم‌های ارزیابی عملکرد آنلاین هنوز به مانند دیگر ارکان حوزه منابع انسانی به بلوغ نرسیده‌اند و تعدادی از این کسب و کارها هنوز ظاهری قدیمی و رابط کاربری قدیمی برخوردار هستند و فقط به بررسی شاخص‌های کمی و در مواردی محدود خدمات ارائه می‌کنند و شاید مهم‌ترین خدمت آنها را بتوان ارائه ارزیابی 360 درجه، ارزیابی بالا به پایین و پایین به بالا در سازمان دانست که می‌توانند آن را بسیار کم هزینه‌تر و با گزارشی جامع‌تر و با سرعت بالاتری به دست تصمیم گیران برسانند و این را به روتینی جاری در سازمان بدل کنند و نتایج این ارزیابی را به شکل نمودار برای هر یک از کارکنان ارائه کنند.

لیستی از کسب و کارهای ارائه دهنده خدمات ارزیابی عملکرد سازمانی را در ادامه ببینید:

نگاهی کلی به کسب و کارهای دیجیتال حوزه منابع انسانی

حوزه منابع انسانی هنوز آنچنان که شایسته است به ابزارهای دیجیتال کارآمد مجهز نشده است و به شکل نا متوازنی تنها به بخش جذب و استخدام آن پرداخته شده. در حالی که حوزه‌هایی همچون ارزیابی و توسعه نیروی انسانی فرصت‌های بسیاری برای توسعه کسب و کارهای دیجیتال وجود دارد. و برای مثال گروه مدیران مدیا با تکیه بر ارائه محتوای دیجیتال خلاق در تلاش است دست سازمان‌ها و شرکت‌ها را در ارائه برنامه‌های آموزشی در قالب محتوا باز کند و از طرف دیگر با توسعه ابزار ارزیابی عملکرد کیفی گام بلندی در فرآیند ارزیابی سازمان‌ها بردارد.

هفت فیلم ویژه مدیران منابع انسانی را در وبسایت مدیران مدیا بخوانید!

دیدگاه‌‌ها، سوالات و پیشنهادات خود را در کامنت بنویسید

از اینجا می‌توانید کامنت ها را دنبال کنید:
اطلاع از
guest
دیگران نخواهند دید
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بسته‌های توسعه توان مدیریتی

نوشته‌هایی که خواهید پسندید!

برای به اشتراک گذاری، کلیک کنید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
0
نظرات شما را دوست داریم، لطفا برای ما بنویسید.x
()
x