تولید محتوای سازمانی

تولید محتوای سازمانی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.روابط انسانی طی چند سال گذشته با رشد چشم‌گیر پلتفرم‌های دیجیتال متحول شده و محتوا در حجم گسترده‌ای تولید و به سادگی توزیع می‌شود تا شکلی تازه از روابط فردی و سازمانی بسازد. سازمان‌ها و شرکت‌های هوشمند تلاش می‌کنند خود را در این موج تغییرات در نقطه مطمئنی قرار دهند تا حداکثر بهره و حداقل زیان را تجربه کنند.

 

تعریف کوتاهی از محتوای سازمانی

 

قبل از هر چیزی بدانید که شرکت یا سازمان‌ها همواره درگیر محتوا هستند حتی اگر تعریف روشن و یا الگوی ساختار یافته‌ای برای آن نداشته باشند. چرا که «محتوا شکل ساختار یافته‌ای از اطلاعات است که برای انتقال به نیروهای داخلی، ذی‌نفعان خارجی و مشتریان سازمان تولید می‌شود.»

 

به کلیدواژه «ساختار یافته» در تعریف بالا توجه کنید! گاه در سازمان به جای ارسال پیام ما تنها اطلاعات را به مخاطبین خود انتقال می‌دهیم و این اطلاعات پیام روشن یا هدفی مشخص را دنبال نمی‌کنند.

محتوای سازمانی

اهمیت تولید محتوای سازمانی

را سازمان‌ها لازم است که محتوا تولید کنند و مزایایی که برای سازمان ایجاد می‌کند چیست؟

نشان دادن تخصص

سازمانی که در موارد تخصصی محتوا تولید می‌کند خود را به عنوان یک صاحب نظر و حرفه‌ای نمایش می‌دهد. برای مثال وقتی شرکت فولاد مبارکه در مورد بهره‌وری محتوای ویدیویی، گزارش تصویری و مقاله ارائه می‌کند خود را به عنوان پیشروی این موضوع نشان می‌دهد.

ایجاد حس اعتماد در مخاطب

محتوا خصوصا وقتی در قالبی داستانی روایت می‌شود یا در زمینه‌ای به مخاطب در جایگاه یک راهنما کمک می‌کند حس اعتماد را در او ایجاد می‌کند.

برند سازی

یکی از نقاط اثر کلیدی در تولید محتوای سازمانی برند سازی است جایی که سازمان قصد دارد برند خود را با موضوع یا داستانی گره بزند و آن را در ذهن مخاطب ماندگار کند.

جذب مخاطب از دریچه گوگل

گوگل شبیه به اتوبانی پر ترافیک است که سازما با تابلو گذاری و هدایت مخاطبین، آنها را به خدمات یا محصولاتش می‌رساند.

ارائه تصویری مدیریت شده از سازمان

امروزه آنچه مخاطبین در وبسایت و شبکه اجتماعی می‌بینند اولین برخودشان با سازمان است. و محتوا می‌تواند به مدیریت تصویری که مخاطب از سازمان در ذهن خود ثبت می‌کند کمک کند.

افزایش همبستگی درون سازمانی

محتوای درون سازمانی به مانند خمیرمایه‌ای پیوند سازمان را با کارکنان خود حفظ می‌کند؛ چه این محتوا در قالب اخباری از تصمیمات جدید تا افتخاراتی باشد که سازمان به دست آورده و چه از جنس آموزش‌های اختصاصی برای توسعه فردی کارکنان.

انواع محتوای سازمانی

محتوا در مدیوم‌ (قالب) متفاوتی ارائه می‌شود و هیچ کدام از این قالب‌ها‌ بر دیگری ارجعیت یا برتری ندارند و هر کدام از منظری خاص به مخاطبین با سلیقه‌های متفاوت پیام سازمان را منتقل می‌کند. در واقع هر کدام از قالب‌های محتوایی متناسب با ماهیت محتوا مزایا و معایبی خواهند داشت و سازمان باید از تمام این قالب‌ها برای انتقال پیام خود استفاده کند.

قالب‌های محتوای سازمانی را می‌توان به شکل زیر لیست کرد:

  • اینفوگرافیک
  • پادکست
  • صفحات فرود (لندینگ پیج)
  • فیلم‌ها
  • پست‌های وبلاگ
  • پست‌های شبکه‌های اجتماعی
  • کمپین‌های ایمیلی
  • مقاله‌های چاپی

ارکان تولید محتوا سازمانی

استراتژی محتوا

عناصری مانند سند چشم انداز سازمان، اهداف بازاریابی یا ارزش‌های سازمانی عوامل تاثیر گذار روی تعیین استراتژی محتوایی سازمان هستند. در این مرحله پرسونای مخاطب خود را مشخص می‌کنیم و متناسب با نیاز‌ها درد‌ها و علایق آن تلاش می‌کنیم تا پیام سازمانی خود را به گوششان برسانیم.

فرآیند ایجاد محتوا

تشکیل تیم محتوا، منابع محتوایی، اسکلت بندی و استانداردهای محتوایی در این بخش انجام می‌شود. در واقع در این بخش محتوا را از ایده، تحقیقات سئو، تا تولید و انتشار نظام‌مند می‌کنیم.

ابزارهای تولید محتوا

تولید محتوا باید ساده باشد تا بتواند به طور مستمر ادامه داشته و با رفتن افراد از سازمان همچنان بتواند باقی بماند و هرکس توان استفاده از آن را داشته باشد. این مرحله و مرحله قبلی کمک می‌کند فرآیند تولید محتوا در سازمان نهادینه و ماندگار شود.

  ایجاد برنامه محتوایی

شبیه یک تقویم که مناسب‌ها را درخود جای داده برنامه محتوایی کمک می‌کند بدانیم که در هر زمان به چه محتوایی نیاز داریم و ما باید با آنها مانند ددلاین‌هایی در مدیریت پروژه برخورد کنیم.

ممیزی و تجزیه تحلیل محتوا

محتوا زبان سازمان ما است و باید چند بار قبل از انتشار بازنگری شود تا بار حقوقی، مشکلات قانونی، یا غلط‌های علمی یا املایی در آن نباشد و از طرفی پس از انتشار هم باید بازدهی و بازخورد محتوا را از طریق ابزارهای سنجش و شاخص‌های ارزیابی بررسی شود.

پیشنهاد تولید محتوای سازمانی

حال با فهم مفاهیم و فرآیندهای تولید محتوا یک سازمان به چه محتوایی نیاز دارد و حرفه‌ای‌ترین ایده‌ها برای تولید این محتواها چیست؟

معرفی سازمان

داستان سازمان خود را چه به صورت محتوای متنی و چه محتوای ویدیویی بیان کنید.

معرفی خدمات یا محصولات کلیدی

این محتوا جزو محتواهای پایه محسوب می‌شود که در فرآیند تبدیل مخاطب به مشتری نقش پر رنگی دارد و حتی اگر در حال حاضر وجود دارد نیاز به بازنگری و بهبود دارد.

محتوای تخصصی وبسایت

در حوزه‌هایی که با تحقیقات بازار دریافته‌اید که مشتری خود را می‌توانید از آن طریق جذب کنید تولید محتوا انجام دهید. موضوعات روز مرتبط هم بخش دیگری است که می‌توانید روی آن دست بگذارید.

پادکست سازمانی

یکی از ابزارهای ارتباط درون سازمانی که با توسعه آن می‌توانید اخبار، آموزش‌ها و تصمیمات را بهتر با کارکنان سازمان درمیان بگذارید و پیوند عمیق‌تری با آنها برقرار کنید.

پیام مدیریتی نوین

تا پیش از این محتواهای خبرنامه فایلی مکتوب بود که اخبار را در آن نمایش می‌دادیم اما امروزه می‌تواند در قالبی چند رسانه‌ای بسیار جذاب‌تر به دست کارکنان شرکت برسد.

گزارش‌ها

دوران گزارش‌های قطور برای تزئین اتاق مدیریت به اتمام رسیده و امروزه بسیاری از سازمان‌هابا گزارش‌های چند رسانه‌ای ذی‌نفعان را تحت تاثیر قرار می‌هند.

داستان موفقیت

برای مثال تیمی کوچک با خلاقیت در خط تولید توانسته بهره‌وری را افزایش دهد. این می‌تواند الهام بخش کارکنان دیگر باشد اگر در قالب محتوایی داستانی این موفقیت و قدردانی سازمان از این روحیه را به گوش آنها رسانده شود می‌تواند تاثیر زیادی روی دیگر کارکنان داشته باشد.

انواع محتوای سازمانی

برون سپاری تولید محتوای سازمانی

شرکت های تولید محتوا ترکیبی از فیلمبرداران، تدوینگران، نویسندگان محتوا و غیره هستند که به سازمان برای تولید محتوایی شایسته کمک می‌کنند. گرچه سازمان می‌توانید محتوا را به تنهایی ایجاد کند اما آیا ترجیح نمی‌دهد متخصصانی با تیمی با کیفیت در حوزه‌های مرتبط این کار را انجام دهند و سازمان تنها عضوی ناظر و کنترل کننده و خط‌مشی دهنده باشد؟

در یک شرکت تولید محتوا به دنبال چه چیزی باشید

محتوا شما و برند شما ارزشمندتر از آن است که در دستان بی‌کفایتی قرار گیرد پس در انتخاب شرکت‌های تولید کننده محتوا بسیار محتاط باشید و به سوابق و استاندارد آنها توجه کنید. اولین چیزی که باید در یک شرکت تولید محتوا به دنبال آن باشید استراتژی محتوا، منابع موجود و توانایی انجام با کفیت و به‌موقع کار است.

می‌توانید تمام این اطلاعات را از طریق اینترنت بدست آورید، نظرات، مطالعات موردی و توصیفات را بخوانید و با مشتریان قبلی آنها تماس بگیرید. می‌توانید وب سایت و شبکه‌های اجتماعی آنها را بررسی کنید تا کیفیت محتوایی را که برای خود ایجاد کرده‌اند ببینید. این نشان دهنده صلاحیت آنهاست

خدمات مدیران مدیا برای سازمان ها

برای تماس یا دریافت اطلاعات بیشتر فرم زیر را پر کنید